چگونه می‌شود با خدا جنگید؟

افسانه‌های قدیمی ساخته شده به دست انسان‌ها نمونه‌های زیادی از خشم خدایان نسبت به انسان و حتی درگیری فیزیکی آن‌ها با انسان‌ها ارائه می‌کنند. آمیزش جنسی و نسب خداوندی برخی از انسان‌ها نیز در آن‌ها به چشم می‌خورد. این موارد حاوی نوعی تناقض در زمینه‌ی تعریف خدا بودن و فرا انسان بودن نسبت به داستان‌های یاد شده هستند. خدایان که اولین تجلی‌های نادانی بشر نسبت به پدیده‌ی مرگ و آغاز جهان بودند، به همان نسبت نیز دارای خصوصیات کودکانه بوده‌اند. خدایانی که به انسان‌ها حسادت می‌ورزیدند، عاشق آن‌ها می‌شدند، نسبت به آن‌ها خشمگین می‌شدند و انتقام می‌گرفتند. خدایانی که انسان‌هایی بودند که در آسمان‌ها زندگی می‌کردند و نمی‌مردند!

مفهوم خدای یگانه یک مدل توسعه یافته ازماحصل آن نادانی بشر است. طبیعتا قدری نسبت به خدایان منطقی‌تر به نظر می رسد اما هنوز نسبت به انسان‌ها واکنش‌های کودکانه نشان می‌دهد. مثلا خدای یگانه در دین اسلام از میان انسان‌ها دشمنانی دارد که با او می‌جنگند! خدایی که به همه چیز آگاه است و در لحظه قادر است در تمام هستی تاثیرگذار باشد، در میان انسان‌ها دشمنانی دارد! تصور کنید که انسان‌ها هنوز می‌توانند با او بجنگند! چگونه می‌شود با خدا جنگید؟ چگونه خدایی که قدرتمند است و آگاه و کامل، می‌تواند دشمنی از بین انسان‌ها داشته باشد؟ خدای یگانه برای انسان‌ها برنامه‌ی زندگی ارائه می‌کند و برای پیاده‌سازی آن برنامه به انسان‌ها نیازمند است. او بر اساس فرمانبرداری انسان‌ها از آن برنامه آن‌ها را مجازات می‌کند یا به آن‌ها پاداشی می‌دهد! انسان‌هایی که او خود آفریده است و جبر یا اختیارشان را هم خود آفریده است. به راستی بشر چگونه هنوز چنین حماقتی را می‌پذیرد؟

مگر می‌شود با خدا جنگید؟

5 دیدگاه برای «چگونه می‌شود با خدا جنگید؟»

 1. اگر بشریت انقدر احمق و نادان بوده، دلیل نداره باور کنیم اتفاق خاصی افتاده در طی سالیان اخیر، و در نتیجه شما نا باوران عصر جدید هم مثل همه ما احمق هستید.فقط فرقتون اینه که کلی افاده دارید و فکر می کنید از دماغ فیل افتادین و تافته جدا بافته این.

 2. فیل عزیز!
  حماقت برای بشر در دوران کودکی‌اش بی‌معنی است. احمقانه بودن برقراری ارتباط جنسی بین یک خدا و یک انسان این روزها معنی پیدا می‌کند. لزومن نمی‌توان گفت بشرهای آن روزگار هم احمق بوده‌اند. بنابراین ما در عصر خود که به مدد توسعه‌یافتگی ارتباطات و جوامع به سطح وسیع‌تری از دانش دست یافته‌ایم اگر هنوز دایره‌ی محدود گذشته را در نظر بگیریم مشمول این توصیف می‌شویم. مثلا کسی که هنوز اصرار دارد زمین گرد نیست چنین است.
  این که دیگران بگویند این دیدگاه این روزها دیگر احمقانه است به معنی تافته جدا بافته دانستن خودش نیست.

 3. زندگی توی این دنیای تبعیض و ظلم و جنایت بدون ایمان بخدا بی معنیه .

 4. جمشید شما ایمان بخداداشته باش ببینیم کجا رو میگیری ماهم میمونیم باایمان خودمون بزار معنیشو خودمون درک کنیم یه روزشما هم به مامیپیوندید اونروز دور نیست
  درود بر اندیشه بااندیشههای والایت

 5. آخه اونی که ادعا داره بهترین دوستش خداس! چرا از ترس بهترین دوست، سکس با بدترین رو انتخاب میکنه؟! خدا میگه من من من تنها من فقط من مممممن.. از اون طرف خواهرشیطان که این همه سال وفادار بود بهش رو واسه خاطر سجده نکردن به غیر خدا! به مادر مرحومش پیوند زد؟!!!!! حالا خدایییییش بگین خدا با کی جنگ داره؟!!!! با شیطان رانده شده و بدبخت و ضعیف و… یا انسان یا اصلا خودش!!! آقای خدای محترم، جناب کافر محترم تر هست، پس لطفا لفظ خواهر مادر و جنگ نیا واسه کسی! لات بی خطر باش حالشم ببر دیگه قد قد نکن تخمت رو بفروشی!! با این حال ایرونی واسمون عزیزه، غیر ایرونی عزیز تر … خدای ایرونی واسمون عزیزه… دوستان عزیز کافرو عشقهD:

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s