بالاترین موافقت کرد، نوبت ما است!

فرصتی طلایی برای کاربران ایرانی دنیای مجازی، مخصوصا کاربرهای بالاترین به دست آمده است. این فرصت با موافقت بالاترین در زمینه برگزاری یک سلسله مصاحبه‌های زنده با شخصیت‌های سیاسی و حرکت به سمت شفاف سازی فضای سیاسی، آموزش گفتمان سیاسی و در نهایت گام برداشتن به سوی اتحاد اپوزیسیون و تشکیل یک شورای متحد بر این اساس، به دست آمده است. پیش‌تر پیشنهادی در این زمینه مطرح شد و بالاترین با کلیت آن موافقت کرد. اما با توجه به بزرگ بودن پیشنهاد موجود و همینطور کامنت‌های کاربران بالاترین، دیدگاه شفاف‌تر و عملی‌تری نسبت به پیشنهاد قبلی حاصل شده است.

این یک پروژه بزرگ چندهدفی و گروهی میان مدت است که با همکاری کاربران بالاترین و سایر کاربران اینترنتی انجام می‌شود. اهداف انجام این پروژه، آموزش گفتمان سیاسی، شفاف‌سازی فضای سیاسی  و شناخت شخصیت‌های سیاسی و ایجاد یک بانک داده در این زمینه و در نهایت تلاش برای تشکیل یک اپوزیسیون متحد با توجه به حاصل شدن اهداف قبلی است. برای دست‌یابی به این اهداف، کاربران بالاترین و سایر کاربران دنیای مجازی، می‌توانند شخصیت‌های سیاسی و سوالاتی را که باید از آن‌ها پرسیده شوند، معرفی کنند و بالاترین هم در حد توان، امکانات انجام کار را در اختیار آن‌ها قرار خواهد گذاشت. این امکانات شامل برگزاری مصاحبه‌ها، ایجاد صفحات ثابت برای جمع‌آوری سوالات و بانک داده‌ها برای معرفی شخصیت‌های سیاسی خواهند بود.

با توجه به کامنت‌های مدیران بالاترین و نظرات کاربران، کار به وسیله سه فاز به‌هم‌پیوسته تعریف می‌شود:

1- جمع‌آوری یک مجموعه از سوالات ثابت و کلی که از آن‌ها در همه مصاحبه‌ها استفاده می‌شود تا 15 شهریور سال جاری.

2- جمع‌آوری اسامی شخصیت‌های سیاسی ایران و پرکردن یک بانک داده به منظور تکمیل اطلاعات و بالارفتن شناخت نسبت به آن‌ها همزمان با برگزاری مصاحبه‌ها، پیش و پس از آن‌ها.

3- برگزاری یک سلسله مصاحبه  با افراد شناخته شده، سیاست‌مدارن، جامعه دانشگاهی شخصیت‌های برجسته قومیت‌ها و احزاب و مواردی از این دست تا آخر بهمن ماه سال جاری.

برای فاز اول و دوم، یک صفحه ثابت برای هرکدام ایجاد می‌شود که اطلاعات در آن‌ها جمع‌آوری شوند. مثلا این صفحه‌ای به عنوان پیشنهاد توسط بالاترین ابرای جمع‌آوری سوالات ایجاد شده است. که به نظر من همان خوب است. یک بانک داده هم به منظور جمع‌آوری اطلاعات مربوط به شخصیت‌ها معرفی خواهد شد.

تعدادی از کاربران بالاترین هم صفحه‌ای در فیس‌بوک به منظور اتحاد اپوزیسیون ایجاد کرده‌بودند که از آن هم برای جمع‌آوری اطلاعات و سوال‌ها می‌توان استفاده کرد. دوستان دیگر هم می‌توانند از هر فضایی که مفید می‌دانند برای جمع‌آوری سوالات استفاده کنند. اما در نهایت سوالات در صفحه ثابتی که بالاترین ایجاد کرده است گردآوری می‌شوند. پس لازم است که آدرس آن صفحه هم همواره ضمیمه شود. این سوالات یک مجموعه ثابت از سوالات کلی هستند که در نهایت می‌توانند یک ابزار قیاسی باشند. پس از شش ماه که مصاحبه‌ها انجام شد، باید بر روی نتایج آن‌ها کار کارشناسی به عمل آید و می‌توان بر آن اساس افرادی را که از پیش برای حضور در یک شورای هماهنگ و متحد اعلام آمادگی کرده‌اند به یک مصاحبه گروهی دعوت کرد.

برگزاری مصاحبه‌ها:

مصاحبه‌ها با افراد مختلفی انجام خواهند شد. مثلا شخصیت‌های سیاسی و قومی که می‌توانند در نهایت هسته یک اپوزیسیون متحد را تشکیل دهند. مصاحبه با متخصصین جامعه‌شناسی و علوم سیاسی از جامعه دانشگاهی، می‌تواند به آموزش نحوه گفتمان و برخورد متقابل بپردازند و همینطور آن‌ها هم می‌توانند بخشی از شورایی باشند که امید است در آینده تشکیل شود. این مصاحبه‌ها همزمان با تکمیل اطلاعات مربوط به مصاحبه‌شوندگان در بانک داده مربوط انجام می‌شوند. نتایج مصاحبه‌ها هم در آنجا ثبت خواهند شد. مصاحبه‌ها بر اساس سوالات ثابتی که تا 15 شهریور جمع‌آوری می‌شوند و همینطور یک بخش سوالات اختصاصی انجام خواهند شد. پیش از برگزاری هر مصاحبه می‌توان یک مجموعه سوال اختصاصی را برای هر کدام از مصاحبه شوندگان جمع‌آوری کرد.

دوستان خوب بالاترینی؛

خواهش می‌کنم که به این نکته توجه کنیم که تا کار گروهی را تمرین نکنیم، نتایج بزرگ به دست نمی‌آیند. همینطور اینکه تا کارهای کوچک نکنیم، کارهای بزرگ هم برای ما نشدنی می‌مانند. بنابراین خواهش می‌کنم که همه با هم کمک کنیم که از این فرصت به‌دست آمده، بهترین استفاده را ببریم. مگر غیر از این است که همواره شکایت می‌کردیم که ما بلد نیستیم کار گروهی انجام بدهیم؟ الان بهترین زمان است که کار را آغاز کنیم و یاد بگیریم. پس من فکر می‌کنم که اجازه ندهیم این کار متکی به یک فرد یا چند فرد باشد. همه با هم مشارکت کنیم. حال که بالاترین امکانات لازم را فراهم می‌کند و زمینه برای انجام چنین کار ارزشمندی فراهم است، نوبت ما است که تلاشی بکنیم. دقت کنید که اگر هر کاربر یک نفر جدید را معرفی کند، حداقل 300 شخصیت سیاسی جمع‌آوری می‌شوند. اگر هر کاربر یک سوال مجزای کلی مطرح کند، فکر می‌کنم کمتر نکته‌ای را از دست بدهیم. اگر کاربران مولد محتوا تلاش کنند ایرادات کار را هم در آغاز و هم در حین کار گوشزد کنند و مثلا در یک لینک آن را به اشتراک بگذارند، کمتر دچار اشتباه می‌شویم و روحیه بهتری هم پیدا خواهیم کرد. با همکاری دوستان بالاترینی که وبلاگ می‌نویسند، می‌توان برای آغاز یک موضوع داغ هم ایجاد کرد تا اطلاع‌رسانی بیش‌تری انجام شود.

به نظر من این یک حرکت بسیار مهم و یک فرصت طلایی است. اگر همه با هم مشارکت نکنیم، از بین خواهد رفت و در از بین رفتنش همه ما سهیم هستیم. اما اگر همکاری کنیم، حداقل حرکتی گروهی انجام داده‌ایم که اگر در تاریخ ثبت نشود، در حافظه خودمان به عنوان یک عامل رضایت‌مندی و امیدواری ثبت خواهد شد. در مورد انجام مصاحبه‌ها با آدم‌های مختلف و به دست آمدن یک بانک داده ارزشمند از شخصیت‌های سیاسی و نظرات آن‌ها، گرایشات سیاسی و دیدگاه‌های اعتقادی هیچ محدودیتی ایجاد نمی‌کنند. یعنی بهانه‌ای نیست که بگوییم چون نظر ما اینگونه است، پس مشارکت نمی‌کنیم. در مورد حصول نتیجه در این زمینه هم همینطور است. در نهایت ما چندین مصاحبه ثبت شده و یک بانک داده و کلی خاطره شیرین از گام‌های انجام یک کار گروهی خواهیم داشت که باز ربطی به گرایشات سیاسی و عقاید ما ندارد. در مورد مرحله ‍پس از انجام مصاحبه‌ها و تلاش برای ایجاد شورای متحد، آن موقع می‌توان بحث کرد و از دست‌آوردهای این دوره شش ماهه که یکی از آن‌ها فراگیری بحث کردن است استفاده کرد.

پ ن:

لینک مربوط به ارائه پیشنهاد اولیه

کامنت مدیر بالاترین:

پیشنهاد بسیار خوبی است. پیشنهادهای خوبی چه
در دنیای غیرمجازی و مجازی برای بوجود آوردن ائتلاف ها بوده ولی به نتیجه مشخصی
نرسیدند. باید به چند نکته توجه داشت که این کار نیز به سرخوردگی و یا ناامیدی
نیانجامد:
۱- هر کار دسته جمعی هم به یک هدف دراز مدت (در اینجا دموکراسی برای
ایران) و هدف های کوتاه مدت نیاز دارد. برای هر کار دسته جمعی نیاز به پروژههای
قابل انجام در زمان کوتاه (چند ماه) نیاز است. بدون پروژه های کوتاه مدت افراد
بزودی احساس خواهند کرد که به جایی نمی رسند و دلسرد خواهند شد.
۲- همیشه به
افرادی نیاز است که اهل عمل باشند و قادر به کار گروهی باشند.
یکی از کارهای
اولیه ای که می تواند انجام شود برگزاری مصاحبه ها با فعالان سیاسی برای شفافیت
بخشی به فضای سیاسی است. این کار با اصل بی طرفی بالاترین تناقضی ندارد. گروه
پیشنهادی اندیشه می تواند لیست سوالهایی فراهم کند که از افراد مصاحبه شونده پرسیده
شود. این لیست سوالها برای تمام مصاحبه شوندگان یکسان باشد تا در نهایت کار یک
وبسایت با لیست افراد مصاحبه شده و نظرات سیاسی آنها در مورد مسایل مختلف جمع آوری
شود.
کامنت‌های تکمیلی بالایار بالاترین:
برای این که کار را بتونیم جلو ببریم و همینطور نکات مورد نظر مهدی را هم تامین
کنیم در این مرحله دو تا راهکار عملی را جلو خواهیم برد:
۱- دعوت از یک یا چند
جامعه‌شناس برای آموزش مباحث اولیه علوم سیاسی و اجتماعی و آموزش گفتمان سیاسی بین
ما. (این صرفا یک ایده کلی است اما تلاش خواهیم کرد یک سلسله بحث یا به عبارتی دوره
آموزشی با موضوع مشخص در بالاویزیون راه‌اندازی کنیم)
۲- راهکار شفاف کردن فضای
سیاسی ایران. برای این کار احتیاج به دو سری اطلاعات داریم که باید جمع‌آوری
بشه:
الف- اسامی تمامی افراد سیاسی شناخته شده ایرانی
ب- سوالات اصلی و
اساسی که طرز فکر یک متفکر را نشان خواهد داد.
اینجا برای جمع‌آوری اسوالات درست
شده
http://help.balatarin.com/entries/20400417
لطفا سوالاتی را که می‌خواین
از افراد سیاسی پرسیده بشه اینجا جمع‌آوری کنید
دوستانی هم که زحمت درست کردن صفحه فیس‌بوک
را کشیدن لطفا تا روز ۱۵ شهریور سوالات را در فیس‌بوک جمع‌آوری کنند.

6 دیدگاه برای «بالاترین موافقت کرد، نوبت ما است!»

 1. بسیار ازین بابت خوشحال شدم..
  (فقط عزیز میتونی برای من یه دعوتنامه بالاترین بفرستی تا منم بتونم تو این مهم شرکت کنم؟
  pmforlife@yahoo.com
  با سپاس

 2. پیشنهاد من این است که برای انتخاب مجری برنامه در بالا ویزیون هم وسواس به خرج دهند. در برنامه مصاحبه با امیر احمدی، مجری بسیار ضعیف عمل کرد و جناب دکتر از تمامی‌ پرسش های انتقادی به زیرکی گذشتند و مجری هم اصراری به پاسخ گویی بیشتر نکرد!

 3. اندیشه گرامی خوشحالم این طرح جننبه عملی پیدا کرد داریم رفته رفته به سوی پیروزی گام بر میداریم .
  از بابت تهیه طرح تشکر اساسی از شما دارم

 4. درود بر شما.
  مدتی پیش بالاترین اکانت من را مسدود کرده و برای گذاشتن مطلب با مشکل روبرو شده ام. لطفن در صورت امکان برای من دعوتنامه ای به این ایمل sherlukholmz@yahoo.com ارسال بفرمایید. اکانت قبلی من sia-arak.
  ممنون از لطفتون.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s