آیا هر حرفی که کسی چون سید محمد خاتمی بزند، یک موضوع داغ است؟

این روزها در وب‌سایت بالاترین موضوعات داغی به چشم می‌خورند که پس از یک سخنرانی ایراد شده یا متن نوشته شده توسط یک شخصیت سیاسی مانند سید محمد خاتمی ایجاد می‌شوند. مشکل اصلی این موضوعات داغ این است که لینک‌هایی را در بر می‌گیرند که همگی یک متن مشخص را بازنشر کرده‌اند. مثلا یک شخصیت سیاسی مطلبی می‌نویسد و آن مطلب در چند سایت مختلف عینا بازنشر می‌شود. سپس لینک‌هایی از نوشته مذکور، از هرکدام از این وب‌سایت‌ها به بالاترین ارسال می‌شوند که بعضا هرکدام بخشی از نوشته را در خلاصه لینک دربر می‌گیرند و تیترشان متفاوت است. با این حال خواننده با کلیک بر روی هرکدام از لینک‌ها، با محتوای یکسانی روبه‌رو خواهد شد. جدای از این‌که این لینک‌ها همگی تکراری محسوب می‌شوند، یعنی خود لینک‌ها مشکل دار هستند، موضوع داغ هم مشکل دارد. بر اساس قوانین بالاترین این‌گونه موضوعات داغ همگی باید حذف بشوند:

بالاترین: برای ایجاد یک موضوع داغ باید حداقل ده لینک درباره آن موضوع در بالاترین وجود داشته باشد و این لینک‌ها از طریق کاربرهای مختلف ارسال شده باشند. کپی کردن مطلب خبرگزاری‌ها در وبلاگ‌های شخصی و لینک کردن این وبلاگ‌ها در بالاترین و اضافه کردن این لینک‌ها به موضوع‌های داغ منجر به حذف موضوع داغ مزبور و مسدود شدن امکان ارسال لینک از این وبلاگ‌ها خواهد شد. همچنین از اضافه کردن لینک از دامین‌های مشابه به یک دامین اصلی یا لینکهای تکراری که با تغییر در نشانی اینترنتی ارسال می‌شند به موضوع‌های داغ جدا خودداری کنید.

بنابراین ایجاد چنین موضوع داغی را می‌توان داغ‌ کردن زوری یک مطلب نامید! اگر منطقی به یک موضوع داغ نگاه کنیم، موضوعی داغ است (بحث روز است) که افراد حقیقی یا حقوقی متفاوتی، از زوایای مختلفی به آن توجه کرده باشند و در مورد آن محتوا تولید کرده باشند.  باز علاوه بر این، همانطور که قبلا هم اشاره شد، بازنشر یک نوشته مشخص بدون تولید محتوا، و لینک شدن آن به بالاترین، تخلف محسوب می‌شود. بر اساس بند قانونی زیر حتی باید خبرگزاری‌هایی که این کار را انجام می‌دهند مسدود بشوند:

۶- لینک به مطالب یا عکس‌هایی که از وب‌سایت‌های دیگر کپی شده‌اند مجاز نیست. لینک باید به مطلب وب‌سایت اصلی باشد.

* لینک به وب‌سایت‌ها یا وبلاگ‌هایی که مطالب یا عکس‌های خود را از وب‌سایتهای دیگر کپی کنند، منجر به ممنوعیت همیشگی وب‌سایت خواهد شد.

* وب‌سایتهایی که مطالب را ترجمه می‌کنند یا به مطلب اصلی توضیحاتی اضافه می‌کنند شامل این قانون نمی‌باشند.

بنابر این از دوستان بالاترینی این درخواست را دارم که چنین موضوعات داغ و چنین لینک‌هایی را گزارش کنند. این موضوعات داغ معمولا سبب می‌شوند که صفحه بهترین لینک‌های روز در بالاترین، شامل چند لینک با محتوای یک‌سان بشود که این فرصت را از دیده شدن موضوعات دیگر می‌گیرد. چنین اتفاقی عملا ظلمی است که در حق لینک‌های دیگر اعمال می‌شود.

حال ممکن است این تصور پیش بیاید که با این شرایط کم پیش می‌آید که موضوعی واقعا داغ باشد. بلی! این درست است. یک موضوع داغ باید واقعی باشد و حتما نیازی نیست که هر نیم‌ساعت قسمت موضوعات داغ به‌روز بشود. از بالاترین هم تقاضا دارم که در این زمینه گزارشات را جدی بگیرد و برای بهبود کیفیت موضوعات داغ و مخصوصا بخش بهترین لینک‌های روز، در این زمینه حساس باشد. قسمت بهترین لینک‌های روز و موضوعات داغ باید مطالب واقعا مهمی را به خواننده‌ها ارائه کنند که افراد بیش‌تری را مشتاق به بازدید رروزانه از بالاترین کنند. البته موضوع داغی با این شرایط ایجاد شده بود که من شخصا اقدام به ارسال گزارش برای لینک‌های تکراری کردم. بالایارها هم به سرعت لینک‌ها را حذف کردند و این نشان از پایبندی بالاترین به قوانین مکتوبش دارد. این جای خوشحالی است. حتی یکی از دوستان خوب بالاترینی، لینک خودش را که اشتباهی و ندانسته به صورت تکراری فرستاده بود، گزارش کرد. که این کارش قابل تحسین است.  اما مشاهده می‌شود که دوباره لینک‌های مشابهی دقیقا با کپی‌کاری همان نوشته به موضوع داغ اضافه شده‌اند که ظاهرا کسی آن‌ها را گزارش نکرده است.  امیدوارم کاربران و بالایارها در این زمینه بیش‌تر دقت کنند. شاید همین تلنگری باشد به خبرگزاری‌هایی که زحمت تولید دو خط محتوا را به خود نمی‌دهند و تنها به بازنشر صحبت‌های شخصیت‌های سیاسی اکتفا می‌کنند.

2 دیدگاه برای «آیا هر حرفی که کسی چون سید محمد خاتمی بزند، یک موضوع داغ است؟»

  1. آقاي خاتمي يکي از بزرگترين توسعه دهندگان جامعه مدني و پايه ساز دموکراسي در ايران است، و هرگفته ي او در زمره ي مباحث داغ ايران است. کاش يک ذره ادب و برخورد بزرگ منشانه و انسان دوستانه ي او در مبارزان ديگر بود.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s