بلاخره عجله کار شیطان است یا کار خدا؟

وقتی می‌گوییم: «عجله کار شیطونه»، یعنی هرکاری باید سر وقت خودش انجام شود. حال درست و غلط بودن خود آن کار در اینجا مهم نیست.

نکته: چرا یک عمل شیطانی را از خدا درخواست می‌کنید؟ وقتی می‌گویید: «اللهم عجل لولیک الفرج»، یعنی خدایا عجله کن زودتر امام زمان بیاید! حال تکلیف «عجله کار شیطونه» چه می‌شود؟

8 دیدگاه برای «بلاخره عجله کار شیطان است یا کار خدا؟»

 1. شبهه ی جالبی مطرح کردید. البته مثل همیشه آخوندها بجز سفسطه و فرافکنی پاسخی برای چنین سوالاتی ندارند.
  دلم میخواد مطلب زیر را بخوانید. یه نگاه نو به اونچه از گذشته به ما به ارث رسیده. یه رازگشایی و آشکارسازی شگفت انگیز:
  http://iraelian.wordpress.com/2010/04/27/publish/

 2. خواستم به این وسیله اعلام کنم که متاسفانه سایتهایی مثل گویا نیوز و رادیو فردا که به ظاهر طرفدار جنبش سبز هستند ، به عمد هیچ خبری از صحبتهای مهم عبدالعلی بازرگان در مورد رفسنجانی نداشتند و فقط سایت بالاترین خبر آن را درج کرده ، جالب است که این مافیای قدرت با پول خود چه کارها که نمی کند.

 3. با سلام

  در جواب بايد عرض كنم كه وقتي در زبان فارسي ميگوييم عجله كار شيطان است يعني كاري را بدون برنامه ريزي و بدون تدبير قبلي انجام ندهيم. و بايد بين معني عرفي اين لغت در فارسي و عربي فرق قائل شد.
  همچنين، اين يك ضرب المثل است كه در همه جا هم صحيح نيست. مثلا آيا اگر پيرمردي در وسط خيابان در حال حركت باشد و شما ببينيد كه موتور سواري با سرعت بع سمت او حركت ميكند بدون اينكه از وجود او در سر راه آگاه باشد، آيا عجله در نجات او كار شيطاني است؟ اگر بگوييد بله ميگويم پس انسان دوستي چه ميشود؟ آِيا نجات يك انسان را كاري شيطاني ميدانيد؟‌ و اگر بگويدد خير، اين كار كار شيطاني نيست، ميگويم پس آن ضرب المثل ناقص است. لذا اصلا نيازي هم به دادن جواب نبست. چون فرضي كه سوال را بر آن بنا كرديد غلط است و نادرست.

  اما اگر نگاهي هم به اعتقادات تشيع بيندازيد، و اگر نگاهي به بطن واقعه ي غيبت كنيد، موضوع براي شما رشون خواهد شد. بذاريد يك مثالي براتون بزنم:

  فرض كنيد در يك شهر مردم در حال زندگي روز مره هستند و همه چيز رو به راه هست و امنيت زياد. هر كسي هم سرش توي كار خودشه و مردم با صلح و صفا كنار يكديگر زندگي ميكنن. يك روز، دسته اي دزد به برخي مغازه ها دستبرد زده و شايد در دزدي انساني را هم ميكشند. همچنين، اين دزدان، ماموران پليس را هم ميكشند چرا كه آنان مسئول برقراري نظم در جامعه هستند.
  خبر به پليس مركزي در مثلا تهران ميرسد و پليس مركز باز نيروهايي جديد را به شهر ميفرستدد و باز هم آن دزدان قاتل را ميكشند. در اين حال، بيشتر مردمي كه در شهر زندگي ميكنند، به جاي اينكه با پليس همكاري كنند و مانع كشتن نيروهاي امنيتي شوند و به حكومت نظامي ها و اخطارهاي پليس گوش كنند بدتر وقتي شهر را بدون پليس ميبينند شروع ميكنند آنها هم دستبرد زدن به مغازه ي مردم. اين كار تا آنجايي پيش ميرود كه پليس مركز ديگر تصميم ميگيرد اداره ي شهر را به خود مردم واگذار كند. و از انسانهاي خوب و بي گناه هم ميخواهد كه از آن شهر هجرت كنند و آن انسانهاي دزد و جاني را براي مدتي به حال خود رها كند شايد آدم شدند.
  انسانهاي خوب در اين حال چهار راه دارند. يا بمانند و سكوت كنند. يا هجرت كنند و باز هم در سكوت بمانند. بمانند و براي گرفتن حق خود فرياد بزنند. هجرت كنند و گرفتن حق خود فرياد بزنند.

  اگر بمانند و سكوت كنند، مشكل خودشان هستند و نميتوان پليس را مقصر دانست. چون فرستادن پليس بي فايده هست. اگر هجرت كنند و سكوت كنند، باز هم تكليف آنهايي كه توان فرياد ندارند و مجبور شده اند در شهر بمانند چه ميشود؟ اگر بمانند و فرياد بزنند، دزدان همه را ميكشند و اجازه ي اعتراض به كسي نميدهند.اما اگر هجرت كنند و فرياد بزنند،‌ بالاخره صداي آنها به جايي ميرسد و ميتوانند با متحد كردن اقوام و نيروهاي مختلف پليس و گرفتن كمك از شهرهاي ديگر به آن دزدان مقابله كنند و ريشه ي آنها را خشك كنند. اما مشكل اينجاست كه از آن دزدان، اشخاصي هم مامور ميشوند كه در داخل اين مهاجران شده و با نفاق افكني و بمب گذاري، نيروهاي جديد رسيده را هم از هم بپاشند.

  حال فرض كنيم اين مهاجران براي دريافت كمك از كشورهاي ديگر دعا كنند كه اي كشورها! لطفا در فرستادن نيرو تعجيل كنيد كه ما در خطريم. كمكمان كنيد كه ما چاره اي نداريم و دستگيري نداريم. آيا به نظر شما اين كار شيطاني است؟‌!!!! آيا درخواست تعجيل در كمك، عملي شيطاني و نادرست است؟

  اگر كشورهاي ديگر نيرو هم نفرستند و تعجيل در فرستادن نيرو هم نكنند، مشكل كساني هستند كه فرياد كمك بلند ميكنند، كه در حقيقت گرگاني هستند با لباس ميش كه در بين جمعيت و سياهي لشكر دعا كنندگان هستند. و كشروهاي ديگر ميدانند فرستادن نيرو هم اكنون با وجود اين انسانهايي كه ظرفيت پذيرش نيروهاي جديد را ندارند بي فايده هست. لذا سازمان ملل صبر ميكند تا همه هم دل شوند و واقعا همه ي كساني كه درخواست كمك دارند خالص باشند. اگر اين خلوص تحقق يافت، نيرو هم ميرسد، اما اگر هيچگاه تا زماني طولاني تحقق نيافت، سازمان ملل وعده كرده با نيروهايي ما واري بشر، ريشه ي تمام دزدان را خشك خواهد كرد و آن روز منافق را از خالصان خواهد شناخت.

  آيا اگر خالصان دعا كنند كه سازمان ملل سريعتر از آن نيروهاي ماوراي طبيعي كمك بگيرد و اين «لطف» را سريعتر براي آنها انجام دهد، اين امري شيطاني است؟

  بايد همه دعا كنيم كه خداوند اين «لطف» را سريعتر شامل حال ما كند تا حضرت بيايند و ريشه ظلم و پليدي را در زمين خشك كنند، اگر چه مشركان از آن كراهت دارند.

  موفق باشيد
  آرش از آمريكاي شمالي
  dinresearch.blogfa.com
  usdoctoral.blogfa.com

 4. خوب شاید امام زمان در اصل همان شیطان است که مسلمین عزیز درخواست عجله در ظهورش دارند.

 5. با گفته های آرش موافقم و من هم به این عقیده هستم که بین ضرب المثل های فارسی و ادعیه عربی تفاوت وجود داره و نباید صرف با تکیه بر تناقض دو گفته جداگانه کمر همت بر ریشه شکنی یک اصل بست.
  عجله کار شیطونه یک مثل فارسی هست و خوب به معنی انجام دقیق و بدون اشتباه کارهاست و از طرفی «اللهم عجل لولیک الفرج» یک دعاست و در ضمن تعجیل خواستن در دعا امری نیک است. در ضمن کلام جناب آرش 100% پاسخی محکم در برابر چنین پارادوکس کاذبی می باشد.

 6. اقای ارش از امریکای شمالی شما یک جرم اسلامی مرتکب شده ای.مگر قایل به امر به معروف و نهی از منکر نیستی. اگر در بلاد اسلام یعنی ایران تشریف داشتی. ورودت به این وبلاگ حرام بود. و باید از فیل شکن استفاده می کردی. چرا جانم نهی از منکر را رعایت نمی کنی. چراغ قرمز را رد کرده و گز نکرده پاره می کنی. هان؟؟

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s